Autor zdjęcia/źródło:
Odpieluchowanie – kiedy i jak zacząć @ Freepik
Myślisz o odpieluchowaniu dziecka, ale nie wiesz jak się do tego zabrać i (przede wszystkim) czy nadszedł już odpowiedni czas? Poczekaj aż Twoje dziecko będzie na to gotowe. Podpowiadamy po czym to poznasz.
Masz już dość kupowania i zmieniania coraz bardziej ruchliwemu maluchowi pieluszek? Jednak myśl o odpieluchowaniu napawa Cię przerażeniem i wizją wiecznie zalanej podłogi w każdym pomieszczeniu? Nie rób tego na siłę i pod presją, że inne dzieci już nie noszą pieluch tylko Twoje. Obserwuj swoje dziecko i sprawdź czy pojawiają się u niego oznaki gotowości na korzystanie z nocnika.
Odpieluchowanie – kiedy zacząć?
Odpieluchowanie dziecka powinno się zacząć, gdy dziecko jest na to gotowe. Skąd jednak wiadomo, że to właśnie ten moment? Istnieją oznaki gotowości, które malec przejawia.
Większość z oznak gotowości występuje ok. 18 miesiąca życia dziecka, jest to więc najlepszy czas na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika. Dziecko jest gotowe na rozpoczęcie odpieluchowania między 18. a 30. miesiącem życia (1,5 roku – 2,5 roku).
Nie znaczy to oczywiście, że każdy malec będzie w tym wieku gotowy na całkowite zrezygnowanie z pieluszek. Każdy malec jest inny i rozwija się w swoim tempie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć zapoznawać go z nocnikiem przed ukończeniem 1,5 roku życia. Nie przerażaj się jednak, gdy Twój trzylatek jeszcze nie opanował tej trudnej sztuki.
Najważniejsze jest, aby obserwować dziecko i dopiero, gdy zauważysz u niego większość z wymienionych poniżej oznak rozpocząć odpieluchowanie.
Wcześniej to nie ma sensu, bo nauka będzie trwała dużo dłużej, a dodatkowy stres z tym związany może dziecko (i Ciebie) zniechęcić do używania nocnika. Im młodsze dziecko tym dłużej trwa nauka korzystania z nocnika – może to być nawet kilkanaście miesięcy. Zupełnie też mija się z celem robienie tego na siłę i zmuszanie dziecka, bo skutek będzie całkowicie odwrotny. Wypatruj więc tych sygnałów wysyłanych przez dziecko, aby wiedzieć kiedy możesz rozpocząć odpieluchowanie.
Odpieluchowanie – oznaki gotowości
- pieluszka jest dłużej sucha – np. po spacerze czy drzemce nie trzeba jej od razu zmieniać, bo jest sucha. Oznacza to, że dziecko potrafi już kontrolować pęcherz. Równocześnie zwiększa się jego pojemność, dzięki czemu malec potrafi całkowicie opróżnić pęcherz nie oddając pojedynczych kropli pomiędzy opróżnieniami. Następuje to między 18. a 24. miesiącem życia.
- dziecko czuje, że chce mu się siusiu lub kupkę – mówi to lub pokazuje, robi charakterystyczne miny lub chowa się, przykuca, szuka ustronnego miejsca, żeby zrobić kupkę. Kręci się, pokazuje na pieluszkę, gdy chce mu się siusiu.
- odczuwa dyskomfort, gdy ma brudną pieluszkę – marudzi, jest mu niewygodnie, kręci się, pokazując, że przeszkadza mu brudna pieluszka. Nie musi tego robić za każdym razem, gdy pielucha jest do zmiany. Wystarczy, że okaże to raz na jakiś czas. Jest to już jasny sygnał gotowości do odpieluszkowania.
- umie zakomunikować inne potrzeby fizjologiczne – sen, głód, odczucie gorąca. Umie też chociaż czasami okazać, że chce mu się siku lub kupkę zanim je zrobi.
- umie nazwać czynność wypróżniania – używa odpowiednich słów na określenie oddawania moczu i kału. Rozumie co to jest nocnik, pieluszka itp. Interesuje się, gdy rodzice chodzą do toalety, obserwuje, gdy się ubierasz. Dzieci chętnie naśladują dorosłych i na pewno, gdy przyjdzie na to czas zauważą, że rodzice nie noszą pieluch. Zainteresują się wtedy majtkami i sikaniem na sedesie.
- stabilnie siedzi i stoi oraz chodzi bez pomocy rodziców – dziecko będzie wtedy mogło samo usiąść na nocnik i z niego wstać.
- umie się rozebrać – maluch sam zdejmie spodenki, a potem będzie potrafił się w nie ubrać. Tę umiejętność malec zdobywa jako ostatnią. Może więc już wcześniej umieć korzystać z nocnika, ale potrzebować pomocy przy rozbieraniu i ubieraniu.
Odpieluchowanie – jak zachęcić dziecko do korzystania nocnika?
Wybierzcie odpowiedni nocnik. Na rynku istnieje obecnie dość szeroki wybór. Może to być zwykły, najprostszy model, może być z melodyjką, która gra, gdy dziecko do niego nasika lub zrobi kupkę, może też być w formie krzesełka lub w kształcie prawdziwej toalety. Najlepiej, gdy razem z dzieckiem pójdziecie do sklepu i kupicie ten, który mu się najbardziej spodoba. Choć czasem jest to dość ryzykowny pomysł i lepiej wyboru dokonać samodzielnie. Ważne, aby zachęcał on dziecko i wyglądał dla niego atrakcyjnie.
Przygotowuj dziecko do tego ważnego dla niego etapu rozwoju tłumacząc maluchowi na czym polega korzystanie z nocnika i toalety oraz jak to wszystko działa. Mów, że to normalna i naturalna czynność, którą wykonuje każdy i nie trzeba się jej wstydzić ani ukrywać.
Pozwalaj dziecku chodzić z Tobą do toalety. Pomocne w tym temacie okażą się także książeczki, które dzięki przystępnej dla dzieci obrazkowej formie i krótkim tekstom oraz małym bohaterom przybliżą i uatrakcyjnią maluchowi ten trudny temat.
Odpieluchowanie – tego NIE rób
- nie zaczynaj zbyt wcześnie – „bo już powinien”, „bo inne dzieci w jej wieku już nie noszą pieluszki” – takie argumenty to najgorsi doradcy. Słuchaj swojego rodzicielskiego instynktu i zauważaj sygnały wysyłane przez dziecko, a na pewno będziesz wiedzieć, że to już ten czas. Wcześniej nie przejmuj się komentarzami babć czy znajomych i nie wywieraj presji na dziecku.
- nie krytykuj – w taki sposób tylko zawstydzisz dziecko i zrazisz do korzystania z nocnika. Dziecko dopiero uczy się nowej umiejętności, a nikt przecież nie jest od razu ekspertem. Krytyka i wyśmiewanie nie pomogą mu w zdobyciu tej umiejętności.
- nie złość się – kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych to najtrudniejszy etap w rozwoju małego dziecka. Maluch nawet jeśli bardzo się stara to nie zawsze pamięta, że nie ma pieluchy i powinien iść na nocnik. Tego typu wpadki będą mu się zdarzać nawet wtedy, gdy uznacie, że sikanie do nocnika ma już całkowicie opanowane. Może się również zdarzyć regres i to trwający nawet kilka tygodni. Warto o tym wszystkim pamiętać i nie wpadać w złość, gdy po raz setny musicie wycierać wielką plamę z podłogi. Odpieluchowanie to duży stres tak dla dziecka, jak i dla rodziców.
- nie karz dziecka – kolejna mokra plama, gdy dopiero co sprzątnęłaś poprzednią może wyprowadzić Cię z równowagi. Nie daj się jednak ponieść nerwom i nie krzycz na dziecko, ani nie karz go w żaden inny sposób. Maluch i tak ma już dosyć stresów ucząc się nowej i trudnej dla niego czynności. Złoszczenie się na niego w takim momencie i stosowanie kar może zahamować ten proces lub być przyczyną nawykowych zaparć. Dziecko celowo będzie wstrzymywało oddawanie stolca ze strachu przed karą za zrobienie go w pieluszkę czy majtki.
Odpieluchowanie – jak to zrobić?
- Zapoznaj dziecko z nocnikiem – Najważniejsze, żeby dziecko się z nim oswoiło i zrozumiało do czego on służy. Na początek spróbuj malca na nim posadzić w ubraniu. Jeśli nie chce to nie zmuszaj go. Zamiast tego posadź na nim lalkę albo misia. Pozwól mu potraktować go jak zabawkę. Postaw go w pokoju, aby malec miał czas się mu przyjrzeć. Nocnik nie musi być przez dziecko od samego początku kojarzony tylko z łazienką. Nie ważne gdzie dziecko go używa, ważne, aby na początku wiedziało jak. Powoli przyjdzie czas na przypisanie mu właściwego miejsca w toalecie.
- Sadzaj na nocniku – gdy malec już się oswoi z nocnikiem i będzie wiedział jak na niego siadać i wstawać spróbuj posadzić go na nim bez pieluszki. Najpierw jednak wytłumacz mu co chcesz zrobić i zapytaj czy chce usiąść w ten sposób i zrobić siku. Jeśli nie zechce nie zmuszaj go.
- Załóż majteczki – nie spiesz się z tym jednak. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe by podjąć próby samodzielnego korzystania z nocnika przysporzy Wam to tylko więcej stresów niż korzyści. Dopiero po jakimś czasie sadzania na nocnik i udanych próbach wypróżniania do niego przejdźcie do tego etapu odpieluchowania. Kup malcowi majteczki z kolorowymi zwierzątkami albo bohaterami jego ulubionych bajek, aby zachęcić go do ich noszenia.
- Chwal malca po każdej udanej próbie skorzystania z nocnika – dzieci uwielbiają sprawiać innym przyjemność. Lubią jak się je chwali i kibicuje im. Gdy malcowi uda się zrobić kupkę do nocniczka lub zdąży przybiec i zrobić do niego siusiu bij mu brawo, powiedz, że pięknie to zrobił i że jesteś z niego dumna. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że właśnie tak ma się zachowywać.
Sikanie na nocnik to bardzo trudna do opanowania nowa umiejętność dla dziecka. Jest to również bardzo duży krok w rozwoju malucha, który staje się dzięki temu bardziej samodzielny. To duża zmiana w życiu dziecka przygotuj się więc na to, że odpieluchowanie może Wam zająć trochę czasu, ale nastaw się do tego pozytywnie. Tylko poczucie bezpieczeństwa i przyjazna, ciepła atmosfera bez stresu, presji i złości pozwoli dziecku w naturalny sposób przejść od pieluszek do nocnika. Wspieraj malucha, a ułatwi mu to zdobycie tej nowej umiejętności.
ZOBACZ TAKŻE: